21 травня у Чернівецькому художньому музеї презентували виставку «Між фронтами. Гравець у бісер Герман Гессе»
Гессе – один із найважливіших постатей німецькомовної літератури. У своїх творах він звертається до людини та досліджує її. Також він один із перших, хто приніс у європейський простір східне вірування та філософію.
Виставка шукає відповідь на питання стосунків Германа Гессе і «Третього Рейху». Герман мав стійку позицію проти нацистів. Він – один з єдиних авторів, який залишився у німецькому видавництві С. Фішера, коли змінили видавця через єврейське походження. Причини, чому він залишився, пояснює ця виставка.
«Гессе дуже хотів видати роман “Гра у бісер” саме у цьому видавництві, аби із середини зрушити філософію нацизму. На жаль, йому це не вдалося. Він видав роман у Швейцарії».
Олег Барасій, проектний менеджер українсько-німецького товариства у Чернівцях
На виставці представлені стенди з фотографіями автора, сканами його матеріалів і супровідним текстом.
«Це таке задоволення, що в Чернівцях відкрили виставку про Гессе. Це свідчить, що наше місто інтелектуальне, незважаючи ні на що».
Леся Щербанюк, відвідувачка виставки
Виставку створив дім літератури у Берліні та побудував на матеріалах німецькомовних архівів, які досліджував Лутць Діттріх.
«Виставка з'явилася в Україні з ініціативи інституту Гессе. Тут висвітлено лише один із періодів творчості Гессе, 30-і і 40-і роки до моменту отримання Нобелівської премії. Це досить специфічна тема, адже йдеться про співпрацю Германа Гессе з видавництвами, які були підконтрольні нациській ідеології. Тут показана його співпраця з видавництвами, період його творчості. А спеціально для України додана історія стосунків Германа Гессе з Нинон Ауслендер».
Оксана Матійчук, голова українсько-німецького товариства у Чернівцях
Виставку планують відкрити ще у Києві, Одесі та Харкові. У Чернівцях вона триватиме до 5 червня.
Фото Анастасії Бойчук