5 грудная Українська академія лідерства відкрила прийом заявок на 2019 рік. Лише 40 студентів можуть вступити до одного з осередків академії. Але що ж таке УАЛ? Ми поспілкувалися з очільницею осередку в Чернівцях Євгенією Матейчук та почули відповідь на це питання.
Що таке УАЛ?
УАЛ – це десятимісячна програма особистісного та суспільного розвитку. Це неформальна освіта для студентів віком від 16 до 20 років. Академія стартувала 7 вересня 2015 року. Ідея створити таку академію з’явилася саме після того, як 2014-го держава отримала певний виклик, що потрібні люди нової генерації, які готові брати відповідальність на себе.
Головою організації є Роман Тичківській. Ініціаторами стали Славко Вакарчук, військовий капелан Андрій Зелінській, засновник А-БА-БА-ЛА-МА-ГИ Іван Малкович та інші.
Яка мета та ціль академії?
Зробити глибинні зміни в Україні шляхом виховання молодого покоління людей, які готові брати відповідальність на себе та дбати про країну.
Хто може вступити до академії?
Кожен, хто підходить під певну вікову категорію, проходить 5 етапів відбору. А далі потрібно лише чекати результату.
Чи навчалися ви в академії?
Мені 29 років і, нажаль, вже не можу. Це крута штука, і мені хотілося, аби в мої 18 я мала можливість вступити до такої академії.
Яким чином проходить посвята в академії?
Посвята цього року була на початку вересня на горі Петрос в Карпатах. У школі навчальний рік починається з першого дзвоника, а в нас усе по-іншому. Цього року, 10 вересня, ми почали підйом на Петрос, і там усі 6 осередків академії святкували початок УАЛу-2019. Це була спільна перемога для всієї академії. Це одна із наших традицій.
Які традиції у вас ще є?
Академія сама по собі – суцільна традиція. Усе, що будуть викладати студентам, наприклад, впродовж модуля, буде проходити на основі книги «Ворота вогню». Традиція полягає у тому, що кожен модуль має певні сенси завдяки книжкам. У нас Великі вчителі та Великі книжки. Відповідь на будь-які питання, які виникатимуть у студентів протягом модулів, ми шукатимемо саме в цих книгах. Ми би хотіли, щоби студенти прожили це все.
Також у нас кожного року проходить «Кубок УАЛ», де студенти змагаються з різних осередків. У нас є різні види спорту. Зазвичай, це баскетбол, волейбол, футбол, естафетний біг, а минулого року додали ще плавання.
Чому саме книга «Ворота вогню»?
Вона несе хороший зміст. Взагалі, це одна із чотирьох книг, яка проходить по всіх модулях. Ці книжки запропонував Андрій Зелінський. Книг усього чотири: «Аліса в країні чудес», «Володар вогню», «Володар мух» та «Алхімік». Кожна книга відповідає одному модулю. Читаючи ці книги, наші студенти знаходять сенс, який будуть використовувати у своєму житті.
Наскільки відрізняється навчання в академії від навчання в університеті чи школі?
Академія – це повна протилежність офіційній освіті. Тут немає суцільного курсу, де приходить викладач та читає лекцію. У нас є Великі вчителі, які складають свої курси. Наприклад, Ярослав Грицак читає курс історії, який по-своєму транслює ці знання в академії. Тут викладають запрошені підприємці, науковці, які можуть поділитись своєю історією успіху. Дуже важливо, що вся програма базується на основі фізичного, інтелектуального та емоційного розвитку. І все це дотримано в кожній тижневій програмі.
Важливо те, що у програмі є завдання робити проекти які безпосередньо стосуються міста, де вони живуть. Наприклад для Чернівців, це проект, який направлений на реставрацію майданчика на Йосифа Главки.
Якого кольору футболки УАЛу цього року?
Футболки УАЛу синього кольору. Але кожен осередок має свій власний. Наприклад, Чернівці має м’ятний колір. Минулого року ми все уніфікували, і загальним кольором став синім.
Що отримує випускник УАЛу?
Випускник академії отримує знання та досвід. Задача академії полягає в тому, аби студент міг максимально використати цей досвід у своєму житті. А дипломи ми не видаємо.
Хто фінансує академію?
В академії є кілька джерел фінансування. Це американський фонд, місцеві підприємці, завдяки яким з’явилась можливість відкрити академію в Чернівцях, та місцевий бюджет. Схема трьох джерел фінансування працює по всім осередкам.
Як набирали команду осередку академії в Чернівцях?
Ми також, як і студенти, проходили кілька етапів відбору та співбесід. Нас перевіряли на фізичну, емоційну та інтелектуальну готовність до такої роботи.
Навчання триває 6 днів на тиждень. Що робить студент, який не живе в місті де проходить навчання, у вільний день?
Хтось іде в театр, кіно, хтось гуляє містом. Такого, щоб їхали додому, майже немає. Частина відсипається. Якось вихідні співпали із Днем міста, студенти брали участь у «Буковинській милі», та робили перформанси по місту.
Розкажіть про історії успіху випускників академії.
Один із випускників академії відкрив «Вільний простір» у Чернівцях. Є Богдана, яка у своєму місті створила проект-навчання першої домедичної допомоги для вчителів шкіл. Інша студентка із Харкова ініціювала у своєму університеті студентське самоврядування. Наші студенти є агентами змін у своїх містах.
Спілкувалась Галина Волощук
Фото Василя Салиги