На відновлення Садгірської синагоги витратили 3 роки і 2 мільйони доларів
Коли достеменно була зведена синагога у Садгорі, невідомо. Історик та директор музею історії та культури євреїв Буковини Микола Кушнір припускає, що збудували її в часи розквіту єврейства у Садгорі, а саме в 70—80-их роках ХІХ століття.
"Історія Садгірської синагоги безпосередньо пов’язана з історією династії, яка виникла у Садгорі в 19 столітті. Династії Цадиків із сім'ї Фрідманів. Перший представник з'явився у Садгорі в лютому 1842 року і поклав початок династії, яка потім отримала назву Садгірська. Один із синів засновника династії під кінець свого правління збудував синагогу, про яку йдеться".
Микола Кушнір, директор музею
Довгий час синагога у Садгорі не використовувалася за призначенням. За Радянського Союзу тут ремонтували трактори і танки.
"Тобто три роки тому, коли я сюди прийшов, я застав залишки стін і всередині синагоги росли вже великі дерева".
Михайло Крайс, керівник проекту відновлення.
"Все що ми тут робимо, ми робимо за тими фотодокументами, які залишилися, або за тими спогадами, які передають із покоління в покоління.
Буде відновлена не тільки ця синагога, а й обов’язково побудуємо мікву (приміщення для ритуальних омовінь). Вона схожа на лазню. Справжня синагога не може без мікви існувати. Хочемо відновити будинок рабинів, впевнений, що це зробимо і відкриємо там або готель, або релігійну школу, де будуть постійно навчатися 20—30 хлопчиків. Тоді це місце повністю оживе".
Михайло Крайс, керівник проекту відновлення.
Представники єврейської громади стверджують, що синагога – це не храм, а будинок. Тобто місце, де кожен єврей має почувати себе, як вдома. І додають, що двері їхнього дому будуть завжди відкриті для гостей, незалежно від віросповідання.
Фото Василя Салиги з відкриття Садгірської синагоги 03.11.2016 року.