Як ляльки-мотанки можуть впливати на ваше життя та чому їх потрібно з часом спалювати?

Інтерв’ю з майстринею Інесою Флоряк

Люди

Галина Волощук

Інеса Флоряк – майстриня, яка вже більше 13 років допомагає людям одужати, знайти себе та втілює їх мрії у життя. Ні, вона не ворожить і не продає зілля. Увесь секрет у ляльках-мотанках, про які Інеса розповіла в інтерв’ю Weche. 

Odoo CMS - велика картинка

Чому і коли ви вперше вирішили робити ляльки-мотанки? 

Я не вирішувала, доля вирішила. Коли була ще маленькою, знайшла в прабаби стару ляльку-бажанницю, а вона розсипалась в моїх руках. Поки баба не бачила, почала її докупи збирати. І в мене вийшло. Я не помітила, що позаду мене стояла моя прабабця, спостерігала і сказала: «Нарешті, знайшла в роду лялькарку». То не кожному передається такий дар. Поки я була маленька, вона мене вчила робити ляльки. Потім я почала здобувати освіту, стала архітектором, захопилась пірографією і забула про ляльки. Робила їх лише друзям у подарунок та допомагала їм, коли дійсно була біда. 

На 600-річчя нашого міста я брала участь у ярмарку з виставкою своїх картин. Моїми сусідами були львів’яни, які проводили майстер клас по ляльках-мотанках. Я попросила в них клаптик тканини, і сказала, що зроблю те, що пам’ятаю. Сусіди побачили мою ляльку, вона була складніша, мене спитали, звідки я знаю, як її робити. Відповіла – прабаба навчила. 

Тоді я побачила, що це дійсно потрібно людям.Тому з того часу і дотепер потроху згадую все, що знала, навчаюсь новому, збираю всі відомості про наші обереги. Багато хто бере візитівки, втім мало хто дзвонить. Ті, кому я дійсно потрібна, самі мене знаходять. 

Odoo CMS - велика картинка

Розкажіть історію ляльок-мотанок, звідки пішла ця традиція та що вона означає?

Ще з давніх часів шамани використовували ляльок у своїх ритуалах. Є дуже багато наклепу на слов’ян, нібито вони приносили в жертву людей. Так, під час ритуалів спалювали «жертв», але то була лялька-мотанка. Також її використовували для зцілення. Для цього брали одежину хворого, з неї змотували ляльку і давали її хворому на неї подихати. Потім ляльку спалювали. Вважали, що лялька виманювала до себе дух хвороби і разом з лялькою його спалювали. 

В залежності з чого була створена лялька, ти просив сили у тієї чи іншої стихії. Але лялька – це лише оберіг. Якщо тобі дійсно щось потрібно, ти повинен щиро цього хотіли, вірити в це і без сумніву багато працювати. А якщо сидіти і чекати «чуда», то воно до тебе і не прийде. 

До речі, раніше через ляльку-наречену знайомились молоді. Одна з традицій полягає в тому, що ляльку-наречену ставили у вікно, і хлопці знали, що в домі є дівчина, яку можна сватати. Але також дівчата брали ляльку на вечорниці. Хлопець не міг так підійти і привселюдно, як зараз, позалицятись до дівчини. Він брав ляльку в руки, дивився, яка вона. Адже яка лялька – така і господиня. Саме тому наречену робили найкрасивішою. Якщо дівчині подобався хлопець, то вона дозволяла подивитись, а якщо ні, то вихоплювала з рук ляльку, навіть інколи зі сварками. 

Я знаю понад 50 різновидів ляльок-оберегів. Біда в тому, що люди більше знають за ляльку вуду, ніж за нашу рідну. І це дуже прикро, бо наша лялька старша від вуду на більш, ніж на 3000 років. Вуду з’явилася разом із християнством, а перші мотанки відмічені ще в древньому Єгипті. Їх тоді клали в гробницю як уособлення померлих. У нас, слов’ян, ляльки використовували як оберіг. Якщо вивчати ляльок світу, то всі оберегові ляльки схожі, але в нас найкращі. Бо наші ляльки не можуть нашкодити, вони тільки для збереження роду, родини та благополуччя людини. 

Odoo CMS - велика картинка

Чим наші ляльки відрізняються від інших? 

В наших ляльках заборонено робити очі, бо вважали, що лялька може захопити душу і ожити. Хоча вони і так живі, я вже не раз це помічала. Кожна сама собі обирає господаря. Я виношу їх до людей, і якщо лялька хоче до людини, вона сама до неї підійде. Бувають випадки, що я бачу, коли людина хоче її купити, але я кажу: «Вибачте, я її вам не віддам». Не кожному я продаю ляльку, а ще рідше просто від чистої душі дарую. А є така сімейка, якій я погрожувала, що заберу ляльку. Це історія про одну сімейну пару, в якої не було дітей. І вони попросили у мене ляльку «радість материнства». Адже вона – це лиш предмет, через який ви реалізовуєте свої мрії. От і вийшло: подарувала, пояснила як її доробити. І в них вже є четверо дітей. 

Чому, на вашу думку, ляльки мотанки користуються попитом і сьогодні?  

По-перше, причина в пробудженні свідомості українців та у відродженні українських традицій. Лялька-мотанка – це символ України, це наша історія. А по-друге, деяким людям вона необхідна як оберіг. 

Чи будь-хто може зробити власноруч ляльку-мотанку?

Кожен може. Власноруч  зроблений оберіг – найпотужніший. Саме тому я і проводжу майстер-класи. Тільки було би бажання та час, адже лялька потребує терпіння та концентрації. 

Odoo CMS - велика картинка
Odoo CMS - велика картинка
Odoo CMS - велика картинка
Odoo CMS - велика картинка

Чи цікаво дітям бавитися з ляльками-мотанками, коли у конкурентах є Барбі?

Це все залежить від того, як виховують дитину. Якщо тримати в руках мотанку, то вона і тепла, і м’яка, і не така дорога. Малеча любить ляльки-мотанки. А Барбі –шматок пластмаси зі штучною посмішкою. Краще бавитися з нашою лялькою,  вона натуральна, там немає синтетики. Це одне з обов’язкових правил, адже в ляльці зібрані всі чотири стихії. Жіноче та чоловіче зводиться в одну ляльку. Ці хрести на обличчі – це солярний знак, який означає сонце. Ще здавна, аби зібрати силу стихій, льон тримали на сонці або на морозі, тканину вибілювали піском. Мотанка цікава дітям тому, що в неї немає обличчя. І це розвиває фантазію. Дитина сама в уяві малює емоції: лялька то сумна, то весела. Цю ляльку приємно тримати в руках, а пластмаса є пластмаса… 

Що ви створюєте окрім ляльок? 

Роблю прикраси, створюю та реставрую старі національні костюми. Був випадок, коли моїй малій потрібно було створити костюм, який носили дівчата 300 років тому. І ми із сучасних матеріалів відновили костюм чернівчанки. Проводжу майстер-класи, вчу дітей, аби вони не забували мотанку, і дивилися не на ляльки-вуду, а на наші. А дорослі щоб розуміли, що вони тягнуть додому. Бо в мене був жахливий випадок, після якого я вирішила зробити цілу виставку. Два роки тому була моя персональна виставка ляльок-мотанок, де я розписала, яка лялька і для чого вона. Після того, як один із «богатих папаш» хотів купити ляльку «радість материнства» дитині, якій тільки виповнилось шість рочків, я сказала: «Ні, візьміть янгола-охоронця, візьміть наречену або ігрову, але ні в якому разі не беріть оцю! Я вам її не продам». «А чому? Я хочу!». Мої аргументи людині нічого не важили. Я хочу, і все тут. І оце «багатство» і «я хочу» ображає ляльок та майстрів. 

Odoo CMS - велика картинка

Ляльки-мотанки– це ваш основний вид діяльності та заробітку? Та на скільки рентабельним сьогодні у Чернівцях є хенд мейд?

Ляльки-мотанки – не основний вид діяльності. Я їх не створюю заради грошей, вони мені і не приносять прибутку. Вони – моя душа. А за спеціальністю я архітектор, бібліотекар і зараз здобуваю освіту вчителя-початківця. Я обожнюю працювати з дітьми, і вони мене люблять. Колись працювала художником-оформлювачем, якийсь час пробувала свої сили у гончарстві. 

Щодо хенд мейду в Чернівцях, то взагалі це популярно. Коли були ярмарки, багато чернівчан продавали свої роботи туристам. Це корисно і прибутково. Якщо, наприклад, жінка в декреті, і вона вміє робити щось цікаве, то чому б таким чином трохи не підзаробити? 

Де можна придбати вашу ляльку-мотанку та на яких заходах ви виставляєте на показ та продаж ваші ляльки?

В основному мене можна найти у Facebook. Блогу поки ще не маю. На ярмарках нашого міста, у музеї архітектури та на День міста. До речі, 1 червня 2019 року в мене буде персональна виставка до Дня захисту дітей. Планую зібрати всі обереги пов’язані з дітьми та персонажів забутих казок.

Чи є люди, які бояться ляльок-мотанок? 

В мене подруга їх боялась.Одного дня мені це набридло, я прийшла до неї з кошиком ляльок і дала їй тканину зі словами: «На, працюй». Тривало це три години, робили ляльку бажання. І коли вона її доробила, то стала їх поважати і страх пройшов. Вона навіть вже розуміла де сувенірна, а де робоча (оберіг, – авт.). Робоча – не більша від долоні.

Odoo CMS - велика картинка

Як створюється лялька, і де кодується оберіг? 

В основі ляльки – макогончик, адже в символіці в кожній частині чоловіка є доля жінки, і в кожній жінці є частина чоловіка. Потім до нього домотується обличчя, груди і все решта: ручки, одяг і т.д. Лялька повністю змотується певними вузликами, і ні в якому разі не можна використовувати голку. Під час роботи ви самі спілкуєтеся з лялькою і додаєте до неї все, що потрібно. Ви переводите свої думки і вашу віру на вузлики, і тоді все виходить. Якщо людина каже, що так буде, я так хочу, то так і буде. Але людині потрібен предмет для закріплення віри. І тут допомагає лялька-мотанка. Втім не варто бажати багато, а дійсно те, що потрібно. Ніколи не бажайте замків і грошей з нічого. «З нічого і вийде нічого». Просіть три речі: силу, щоби це пережити, розум, щоб це зрозуміти, і здоров’я. А лялька – це частинка бажання в цьому світі.

Чи бувають випадки, коли лялька раптово розпадається, і що це може означати?  

Є такі випадки. Буває, що роблю ляльку, дарую, а через якийсь час: «Ой, а в неї рука відпала, а в неї ще щось». Я кажу, так має бути! Бо не всі ляльки постійні. Постійна – це Родовід, Берегиня роду. І чим довше вони передаються із покоління в покоління, тим вони мають більшу силу. А такі ляльки, як на здоров’я, фінанси, допомога в учінні, – швидкісні. Взагалі обереги більше, ніж пів року, не добре тримати в домі, їх треба постійно замінювати, бо вони збирають в собі негативну енергію, яка мала би дістатися вам. А потім це потрібно кудись дівати. От лялька і розпадається, показуючи, що все, вона більше не може на себе це збирати. Тому треба їй подякувати, спалити і робити новий оберіг. Найсильніший оберіг – той, який ти робиш сам, якщо знаєш, що робиш. Тому я ніколи не наполягаю, що саме цю ляльку і купіть. Якщо людина хочете, можете зробити її сама.

Odoo CMS - велика картинка

Що робити, коли оберіг потрібно змінити? 

Краще спалити ляльку, адже спалюється негатив. І робити це в таких місцях, де не ходять люди, щоб негатив не передався їм. Зрозумійте, я не чаклунка, моя лялька – це не панацея. Є проблема, я допоможу її знайти, а далі йдіть до професіоналів. Як то кажуть, в розмові народжується істина. І якби батьки розуміли, що за їх гріхи будуть відповідати їхні діти, ой скільки проблем на світі б не було… 

Як змінилось ваше життя, після того, як ви почали робити ляльки? 

Стало багато людей в моєму житті. Більше знайомих, кожна людська доля унікальна, люблю збирати перли... Але тяжко переживати їх біль. Так і хочеться сказати: «Люди добрі, візьміть себе в руки та й почніть хоч щось робити, не чекайте, що це за вас зроблять…». Тому я все частіше хочу поїхати в Карпати, подалі від людей. Заряджаюсь енергіею я в цьому місці, у парку. Мені тут подобається, бо тут дерева майже закриваються в коло, і коли треба, тут немає людей. А коли найтяжче, я їду в Карпати. Там тихо і я… просто я – людина. 

Спілкувалась Галина Волощук

Фото Василя Салиги

Схожі публікації

Збережені у карантин

Інтерв’ю з директором «Калинівського ринку» Олегом Гульпаком

Читати далі

Можливість стати кращим за Ілона Маска

На кафедрі комп’ютерних систем та мереж ІФТКН ЧНУ створять сучасну науково-технічну лабораторію

Читати далі

Мрія доживе моє життя до кінця

Про Розу Ауслендер та таємниці її душі

Читати далі

«Центр повинен дихати життям»

Про роботу молодіжного центру або чому молодь є каталізатором успіху

Читати далі

Про різницю між геймером та кіберспортсменом, залежність від ігор та розвиток кіберспорту у Чернівцях

Інтерв’ю з представником UESF Сергієм Щербанем

Читати далі

Люди: Саша Курпа

Про красу невідомих чернівецьких місць та моменти, які хочеться проживати частіше

Читати далі

«Я вчусь знову довіряти світу!»

Про силу реабілітації та групи взаємодії військовослужбовців АТО (ООС)

Читати далі

Люди: Інґа Кейван

Про спогади з теплого дитинства та рефлексії на відчуття міста

Читати далі