Каріне Морель – львівська художниця, яка через малюнки у власному щоденнику показує абсурдність «правильно життя» та ламає рамки буденності. Саме таким художниця бачить світ «без прикрас», а через свої роботи показує, що насправді ховається під ідеальними сім’ями, красивими посмішками та випрасуваними сорочками людей.
Блокнотні замальовки. Що це за стиль у мистецтві?
Це не стиль. Я малювала їх, коли їхала в трамваї, на роботі, вдома. Це не мої основні роботи, це такий щоденник, блокнот. Основні роботи – живопис. Їх можна було побачити 8 березня у феміністичній майстерні у Львові, де було відкриття виставки оголених чоловічих портретів. Виставка про подвійні стандарти. Її я вирішила зробити після того, як мене у січні виключили з училища. Тоді на виставку прийшли два моїх нетверезих викладачі, один з яких плюнув на фуршетний стіл, а другий стояв, дивився на моє декольте і прорікав з піднятою рукою, як Ленін. Я не розумію, чому не зняли відео, я б так хотіла на це ще раз подивитися.
Що це за історія з училищем?
Останній курс мого навчання, перед захистом диплому, мене виганяють з художнього училища «за ганебний розподіл часу та аморальну поведінку». Насправді, я була надто борзою, любила сперечатися з викладачами. Але ці пів року були продуктивнішими, ніж три з половиною роки навчання. Прикро звісно, що перед самим захистом мене вигнали. Але я планую поновитися, щоб отримати освіту, адже бути андеґраундним художником та робити провокативні виставки я не планую. Хоча виходить так, що будь-яка моя виставка – провокативна. Найперша виставка була у 16 років з портретами оголених бібліотекарок у львівській медіатеці. Її сприйняли двояко. Саме тоді у навчальному закладі просікли, що я чимось не тим займаюся, роблю якісь провокативні виставки…
Про що цей проект "DIARIES"?
Це переживання підліткового та дитячого періоду. Найстаріша робота намальована у 15 років. Мені подобаються ці пташки, оця кішечка намальована, я з поганим настроєм, я за роботою. Це моя хороша сторона. Друга стінка, де поцілунки, моя пристрасна сторона. Є тут жіноча серія, мої робочі будні, така буденність, яку я споглядала. Це реальні історії, які я чула від дівчат у гуртожитку. Як хлопець повернувся з Польщі, приніс гроші, і то ж треба піти в King Cross, купити шмоток в Zara, Bershka, а потім приходить вона з тими кульками і так сильно любить свого коханого. Це така показуха. Ці малюнки – це мій дитячий, незіпсутий погляд на те, що обурює.
Я підросла, і мені вже не страшно про це малювати. Бо раніше боялась осудження. Я намагалась трохи протестувати, а мене назвали аморальною. Тому я і провела ту виставку у феміністичній майстерні, бо подумала що от, якщо відрахували, то все, роблю.
Яка була реакція на цю виставку у чернівчан під час відкриття? Та яка була реакція у відвідувачів в інших містах?
Позитивна. Більшість сказали, що їм подобається. Тільки одна пані сказала: «А таке вже було. А що тут нового?». Я ж і не претендую на щось нове. В інших містах я ще не показувала свої малюнки. Та й взагалі, якби я виставила у Львові Бандеру в страусиному пір’ї, то жити у Львові вже би не змогла.
Розкажи про себе: де ти навчалася, де живеш і працюєш зараз, що тебе пов'язало з мистецтвом?
Навчалась у художньому коледжі ім. Івана Труша. Завершила навчання в художній школі в Хмельницькому і поїхала туди поступати. А як я поступала, то мені казали: «Та заберіть той диплом з художньої школи. Ви на репетиторство підготовчі ходили до викладача в якого будете здавати?». Я кажу, що ні, я закінчила художню школу. «А її тут ніхто не закінчив. Заберіть ту свою бумажку!». І то всіх так обурювало, що всі ходили за 300 гривень на репетиторство, а я не ходила. І мої батьки не возили мене на то репетиторство за 200 кілометрів.
Малювати – це єдине, що я роблю з дитинства. Батьки водили мене у музей, дарували літературу, я постійно дивилась художні фільми. Батьки були проти, щоб я рано їхала з дому. А я так хотіла вирватися, бо надивилась тих фільмів про Модильяні і Пікассо. Я думала, що у мене буде богемне життя, а потім мені показали цю ржаву ванну з глиною і сказали: «Набирай і йди ліпи глек». Все нудно і тоскно, але повертатись до дому вже соромно, бо гордо заявила, що стану художником і мене ніхто не зупинить.
Я не розумію, як люди живуть в одному місті, районі, говорять з тими ж людьми, і всіх це влаштовує. Звичайно, це зручно, адже не треба нічого думати, лише жити за течією. І це є той «правильний» вибір. А коли ти вже відходиш і стібаєшся, то одразу викликає у всіх якась підозра до тебе.
Чи потрібно, на твою думку, піднімати гострі проблеми суспільства через мову мистецтва?
Звісно! В естетиці мало сенсу. Але на такі виставки не ходять люди, яких я малюю. Вони тільки каменем у мене кинути захочуть, якщо прочитають якусь статтю. На виставки приходять обізнані люди, які розуміють, що це все стьоб.
Що скажеш про сучасне мистецтво у Чернівцях? Яке воно?
Я не дуже ознайомлена з сучасним мистецтвом у Чернівцях. Але у Львові майже всі толкові художники виїхали з міста.
Чим відрізняється мистецька "тусовка" у Чернівцях та Львові?
В мене тут тусовка тільки з паном Полатайко і Сушинським. Саша говорив, що він переїхав зі Львову до Чернівців через туризм. Коли ти там робиш якесь мистецтво, то ніхто цього не помічає, бо Львів себе позиціонує як культурна столиця. Хоча я не розумію, чому. Там не багато галерей, але ми все одно культурна столиця під шалю туризму… Сушинський почав щось робити в галереї на Штейнбарга, і через нього пішов тут рух. У Львові є багато подій, більшість – не цікаві, і всі виставки губляться в цьому безкінечному потоці івентів, а в Чернівцях все інакше.
Що не вистачає Україні для повноцінного розвитку сучасного мистецтва? Чи же всього достатньо?
Меценатів. У мене мама вчителька англійської мови, тато професор. Тому у мене дуже чесна, порядна, інтелігентна сім’я, але як то кажуть: «В семье не без урода». Вони кажуть, усе, що я роблю, псує мою репутацію для нормального життя в цьому суспільстві. Тому я тільки можу бути таким андеґраундним художником. Але не впевнена, що це принесе мені дохід у майбутньому.
Чи вплинула революція гідності або війна, на новий розвиток сучасного мистецтва, на розвиток молодих митців?
Не можу з цього приводу нічого сказати. Моя творчість не змінилася, а цей період для мене залишився як фактор мого дорослішання.
Спілкувалась Галина Волощук
Фото Василя Салиги
Схожі публікації
Можливість стати кращим за Ілона Маска
На кафедрі комп’ютерних систем та мереж ІФТКН ЧНУ створять сучасну науково-технічну лабораторію
Читати далі«Центр повинен дихати життям»
Про роботу молодіжного центру або чому молодь є каталізатором успіху
Читати даліПро різницю між геймером та кіберспортсменом, залежність від ігор та розвиток кіберспорту у Чернівцях
Інтерв’ю з представником UESF Сергієм Щербанем
Читати далі«Я вчусь знову довіряти світу!»
Про силу реабілітації та групи взаємодії військовослужбовців АТО (ООС)
Читати даліЧас, коли вмикають вуличні ліхтарі
Чернівецька команда втілює проєкт управління вуличним освітленням ULight
Читати даліМи хочемо, щоби кожна молода людина була почута
Про перше скликання Молодіжної ради в Чернівецькій області
Читати даліПро вічнодалекого Целана, етнічну мозаїку та істерію за «великим українським романом»
Інтерв’ю з Андрієм Любкою
Читати далі